تاریخ : سه شنبه 3 خرداد 1390 | 12:30 ب.ظ | نویسنده : مصطفی نصیری
حمید آلتین توپ ، بازیكن تركیه ای سابق بایرن مونیخ ، دومین خرید فصل 12-2011 رئال مادرید بود .
این هافبك 28 ساله ، چهار سال گذشته را در بایرن مونیخ سپری كرد اما پس از آن كه فرصت بازی در تیم باواریایی را به مرور از دست داد تصمیم گرفت كه قراردادی چهار ساله را با غول های اسپانیایی به امضا برساند .
البته طبیعتا نمی تواند انتظار داشته باشد كه به اسانی در تیم خوزه مورینیو به یار فیكس و اصلی مبدل شود چرا كه 24 بازیكن مهم دیگر در تیم هستند و باید سخت تلاش كند تا در تركیب اصلی حاضر باشد . آلتین توپ حیلی ساده با توپ كار می كند ، وقتی كه پا به توپ باشد خیلی مسلط است و می تواند در فضاهای اندك به كمك تیم بیاید .
مورینیو علاقه زیاد به ایجاد تنوع در خط هافبك تیمش دارد . مثلا در فصل 11-2010 نیز رئال مادرید ژابی و سامی خدیرا را به عنوان بازیكنان فیكس اصلی داشت و اوزیل و دی ماریا نیز جلوی آنها بازی می كردند اما كاكا كه به تازگی جراحی كرده بود ، استبان گرانرو ، لاسانا دیارا ، سرجیو كانالس و پدرو لئون نیز نیمكت نشین بودند . اما علاوه بر این ها ، په په كه مدافع وسط بود نیز به جلوتر كشیده تا در خط هافبك بازی كند .
حالا شاهین 22 ساله نیز به این تركیب اضافه شده ، بازیكنی كه یك خرید بلند مدت به شمار می رود و حالا این سوال پیش آمده كه نقش آلتین توپ در تیم چه خواهد بود .
ملی پوش تركیه ای یك بازیكن انعطاف پذیر و چند پسته است كه می تواند وظایف مختلفی را زیر نظر مربی جدیدش به عهده بگیرد . مورینیو مطمئنا سعی می كند كه برای تغییرا احتمالی در تركیب فصل آینده خود ، با وجود غنی بودن تركیبش كمی محتاط تر باشد .
مربی سابق چلسی و اینتر بازیكنانی را می خواهد كه بتواند به آنها برای حضور در الگوی تاكتیكی اش اعتماد داشته باشد . به طور مثال ، پدرو لئون كه در بازی با لوانته اوامر او را اجرا نكرد ، تا آخر فصل به ندرت در تركیب قرار گرفت .
آلتین توپ می داند كه در سیستم چرخشی رئال مادرید چه نقشی خواهد داشت . می داند كه قرار نیست بازیكن فیكس اصلی باشد اما می تواند در مقاطعی كه نیاز باشد به تركیب برسد . دو پا لودن او موجب می شود كه بتواند در تمامی پستهای خط هافبك حاضر باشد و تجربه خوبی هم در چمپیونزلیگ دارد ، چیزی كه بازیكنانی همچون لئون ، كانالس ،‌گرانرو و حتی شاهین در زمان پیوستن به رئال مادرید نداشتند .
مهمتر از آن ، برای آلتین توپ پولی پرداخت نشده است كه می تواند این قضیه با ارزش باشد .
پل مك دونالد

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات